Hope this conversation did not get moved to anouther thread. I had an e-mail or two from others that have gotten farther on this than I did. Just some thoughts. 500 lbs is only $425 at $.85 ea. that is not much more than a drop in the bucket from what I have seen in group buys around here.
next would be freight in getting it some where to be cut into blanks.
This will probably get long, but is a pretty complete plan.
Fresno is 300 miles from me, 10 hours round trip.I can get a truck that can easily carry a 500 pound load but will add a $200 charge at least to the cost to do so. Half of that is the cost of gas alone. the other half is my guess at a truck rental for a day. I have no idea if freight charges would be a better or worse deal. As for cutting it up I have a grizzly 14 inch band saw with a 3/4 inch blade on it, time would be the big factor here and I would most likely need a new blade to cut up that much wood. mine is currently fairly new and good for about three sharpenings.
lastly is how much of this would then be bought by the group.
as a rough guess I will say 500lbs turned into pen blanks, bowl blanks, and bottle stopper blanks cost a grand total of $600. (trying to think about taxes etc). But how many actual blanks woudl we end up with?
I have heard in the past that even wood that is hand selected for pen blanks looses about 20% due to not being good enough. all the wood could be sold as pen blanks but would have to be graded as to grain quality etc. does anyone have even a guess at how many blanks you can expect to get from 500 lbs of walnut? It is a pretty light weight wood from what I have had in the past. Also anyone have any idea how much time to expect to be able to get it cut up. I tend to devote a lot of time to this sort of thing once I get started, as in 3 to 4 hours a day.
I would hope to be able to drive down there and hand select slabs to get the highest yield of top quality blanks but still there will be a ton of duds.
Most of this amounts to one simple thing. "Risk" without knowing the total cost or the total number of blanks, there is no way to know the final cost per blank. time to re write how a bulk buy is done. And i am really happy to try and do that. Basically my idea is an investment type idea. Only problem is this investment is guaranteed to only break even at best. and it still runs the risk of loosing money. not exactly a buy now type of thing.
5 investors at $120 ea would generate the cash to get the job done. I am willing to be investor 1 (understand a lot has to be worked out at the other end of this deal as well)
So if i can get 4 more people to raise ther hand I will try to work things out with the supplier. if you are interested but don't want to put up the whole 120 out of your pocket you can arrangeany side deals with other members on your own. I am trying to limit how many people I have to answer to to 4. So if you want to find 4 other people that will each pitch in 24 bucks that would really bring the risk factor down a lot.
Finally when all is said and done you can get your money back as the wood sells. I would say you can get it in wood as well but if everyone wanted only wood then there would be non to sell, and how many of you want 100 lbs of wood. but in reality you can get at least some of your money back in wood plus the cost to get it to you (postage)
you all totally confused yet? OK will let me kep trying.
An even better idea woudl be someone that is closer does the picking up and cutting. but basically that is my only better idea.
I think it best that if you are willing to be an investor that you e-mail me. I will set up an e-mail account for us to communicate through as my usual e-mail has lots of spam problems. and we can move forward from there.
Finally at this time I am only looking for 4 more people willing to put up $120. I will then start trying to work out the details with he supplier. Do not send me money util I tell you to I have tons of details to get nailed down on this idea. also if anyone wants to find out what freight from fresno CA to Reno NV would be please do so and let me know.just might be cheaper. I ahve a commercial address it can be delivered to if that brings the cost down.
For pens and bowl blanks I also think the burls would be a better way to go but that is a different plan.