Pricing question

Signed-In Members Don't See This Ad

SpiritRider

Member
Joined
Jan 19, 2020
Messages
138
Location
Illinois
What type of discount do you give for multiple pens?
I have been asked to make 20 bolt action pens with a custom made blank.
This is the first time that I've had an order for more than 1 at a time and have no idea what a fair price would be.
 
Signed-In Members Don't See This Ad
Since I don't sell pens (yet anyway), here is the approach I would take:
I would take what I would ask/expect for a single pen of that style and finish.
Then I would deduct what I thought I would save in time and resources / artisanship / craftsmanship by building 20 in parallel.
That would be my discount. Don't sell yourself short. I think it is easy to underestimate the value of customized, hand crafted items.

Dave
 
Zero - not being sarcastic (if you can get away with it). Remember, there are no economies of scale when making pens. Although it is easier to sell 20 pens to one party than 20 pens to twenty parties; I guess there's the economies of scale. It will be a matter of how much you think your time is worth and what the buyer is willing to pay. I had an order for around the same amount for a church couple's retreat. After my 4th pen, I was ready to stab myself with one. Made 20 Patriots (single barrel) in acrylic. I think I charged $30 each. I wouldn't charge less than 40-45 today.
 
The only discount I give is the discount I get from ordering multiples of the same kit. Recently I had an order for 36 pens. Because I saved roughly $1 per kit, I passed the savings to the customer. When they came back for 8 more, full price.
 
I knocked off $10 yesterday when a lady asked for a discount when buying a couple of pens, a Majestic Jr RB and Vertex RB.

Made a $205 sale a $195 sale. We were both happy with the outcome.
 
I was asked how many slimline pens I could do for $3,000. The easy math was 100 at $30, which is my standard for slimline pens. Because it was such a large order, the client was willing to extend the order over about six months, and because he was my uncle, I took it to $29 per pen and did 110 pens for him, including some cheap triangular pen tubes and labels. I was really hoping that I would generate some additional business from this. My uncle is an accountant and was giving these to some of his firm's best clients. Unfortunately, I generated exactly zero additional sales. What a disappointment. I didn't really make enough to pay for my time, but on the other hand, if I wasn't making pens, I'd be playing video games. Regardless, after materials, I had plenty left over to buy some new tools that I'd been wanting.
 
If it's an order of 2-3 pens I'll usually knock $10 off of each additional pen. So if someone wants 3x $60 pens, they'd be $60, $50, and $50.

Larger quantities I make larger discounts. I'm finishing up a corporate order of 30 pens right now and I calculate the discounts based on my labor costs. In this case, I cut my labor costs significantly. Perhaps too much.
I calculate my labor at $30-$40 an hour, depending on the difficulty of said labor. In this case they ordered 30 curly maple long clickers, all engraved. Raw cost per pen is something like $16-$17. Usually with the engraving each pen is 2-2.5 hours of labor. That makes each pen sell individually for about $75.
I charged them $50 each, (lowering my labor costs to ~$18 an hour), plus an additional $8 each for boxes. I include a business card and comedic description/instruction cards in the box of each, which usually results in significant future sales, and it keeps the company coming back. In this case this is their second order, and I expect they'll make more. I will say, I wouldn't go lower than $50 even if they ordered 1000 pens. Making identical pens in large quantities can be mind numbing.

This is just how I do things, hope that helps.
 
While I agree that it's boring as all Hell, I don't find this type of sales tactic to be realistic in nearly any other product sales market.

I'm just picturing this conversation:

"How much for 1?"
-"That'll be $50"
"How much for 2?"
-"I guess I can knock $5 off the second one"
"What if I order 1000?"
-"Well, now they're $60"
"Okay, bye"
 
Back
Top Bottom