How many ounces?

Signed-In Members Don't See This Ad

Hayseedboy

Member
Joined
Nov 7, 2007
Messages
333
Location
MO, USA.
Hey Guys,

Approximately how many ounces of PR or Alumilite are in a 3/4" square by 5 1/2" blank?

Thanks!
lr
 
Signed-In Members Don't See This Ad
2 ozs. but, if you use a round mold, it can be cut down to 1-1/2 ozs. for a 6" blank. This saves a lot of resin over a short time. That other 1/2 oz. gets turned into shavings on the floor anyway. Use it for another blank instead.
 
2 ozs. but, if you use a round mold, it can be cut down to 1-1/2 ozs. for a 6" blank. This saves a lot of resin over a short time. That other 1/2 oz. gets turned into shavings on the floor anyway. Use it for another blank instead.

Dont mean to throw this off topic, but I'm getting ready to cast my first ones as soon as the rain stops. If I do cast in a round mold, how do I get the swirls and such? Or is this an uncontrolled exercise to begin with, with shifting and all that other good stuff.
 
Remember, Alumilite is used by weight, not volume. There is .554 ounces of Alumilite per cubic inch of mold space. In your case, 3/4 x 3/4 x 5 1/2 = 3.0938 x .554 = 1.714 ounces or right around 1 3/4 ounces by weight of combined resin.
 
Being in Michigan, not very far from Kal, I did send in a few questions for the alumilite corp. Doing the math between PR and Alumilite I have determined the cost difference is pretty small. Like they say, $80 a gallon but that's actually 2 gallons, so $40/gallon is $200 5 gallons compaired to $140 for PR, but PR will cost more for shipping with Hazmat bringing the difference in price very comparable. What I'm wondering and haven't heard back yet, is what is the cost at the factory, can I pick up the stuff right at the factory! That would be a big bonus, no shipping and maybe a cheaper cost with no middle man mark up. Heck, I drive by there all the time and didn't even know it..and Michigan needs my economic support more than any other state! I believe regardless of what they tell me, that I will support alumilite. I'll buy a can of PR at micheals with the %50 coupon and give that a try from a user/mixer perspective just in case, but I like the more watery consistancy of alumilite, the less shrinkage and easier on the tools aspects as well. Most important is probably going to be the odor. Setting time and finished time of both products doesn't matter at all to me...I'm in no hurry.
 
Jeff,

Unfortunately, the $80 per gallon IS the per gallon price. It is actually around $160 for the one gallon kit. Also, that is the direct price, not from a re-seller. It is still worth it, to me but you will have to make that call yourself.
 
Just to avoid the smell and the fumes, I'll stick with the Alumilite. I really like the fact that during the winter, I can cast right in my kitchen without any complaints from the family.
 
Back
Top Bottom